Wieża w Tarocie, czyli fałszywy system duchowy : Uni Garden - Astrologia, Tarot, Rozwój duchowy
UniGarden - Strona g³ówna




» Twój cytat

"Kwiat, który się otwiera nie czyni przy tym hałasu."

Wilhelm Raabe



» Wyszukiwarka






» Newsletter

E-mail:









Wieża w Tarocie, czyli fałszywy system duchowy


JesteÅ› w: Teksty » Tarot » Wielkie Arkana - monografie

Autorka: Józefina Jagodzińska

Wieża Babel, Peter Breugel, rok 1563Pragnienia mogÄ… spalać to, czego szukajÄ…. 

wyrocznia Mo

Now, if any of you, son of bitches got anything else to say
Now is the fucking time!!!
I didn't think so..
.
 
O-Ren Ishi, Kill Bill

Wieża cieszy siÄ™ złą sÅ‚awÄ… i jest jednÄ… z najtrudniejszych, a jednoczeÅ›nie najczęściej pokazywanych przez mainsteam  kart Tarota - obok DiabÅ‚a, Wisielca, Åšmierci, Trójki i DziesiÄ…tki Mieczy. 

Tarot ma 78 kart i wyżej wymienione opisujÄ… ciężkie, nieprzyjemne, niechciane sytuacje & stany, które przytrafiajÄ… siÄ™ każdemu. Å»ycie nie jest samÄ… sÅ‚odyczÄ…, a Tarot sÅ‚uży przyjrzeniu siÄ™ rzeczywistoÅ›ci, a  nie jej lukrowaniu.

Natomiast to, że wÅ‚aÅ›nie te karty tak filmowcy, jak i literaci wybierajÄ…, by popchnąć akcjÄ™ swego dzieÅ‚a do przodu, buduje i podtrzymuje dookoÅ‚a Tarota czarnÄ… legendÄ™.  Ludzie snujÄ…cy te wizje sÄ… niedoinformowani, szukajÄ… taniej sensacji albo z wygody posÅ‚ugujÄ… siÄ™ stereotypami. Warto wiedzieć, że Tarot nie koÅ„czy siÄ™ na tych kilku kartach, podobnie jak wizerunki diabłów i piekÅ‚a na obrazach w koÅ›cioÅ‚ach nie sÄ… dowodem, że sÄ… to przybytki satanizmu.

W każdym systemie wróżebnym potrzebne są symbole, które będą pokazywały co (i w jaki sposób) jest nie tak w życiu pytającego. Karty te pełnią w Tarocie funkcje ostrzegawcze, podobnie jak na szosach czynią to znaki drogowe informujące o zbliżającym się niebezpiecznym zakręcie, torach kolejowych czy o ograniczeniu prędkości.

Wieża jest XVI kartÄ… Tarota. Jej inne nazwy to Wieża Babel,  Wieża Boga, Wieża DiabÅ‚a i Zamek Plutona.  Jak widać na załączonym obrazku, który jest wzorowany na tradycyjnym przedstawieniu tej karty, w wieżę bije piorun, który strÄ…ca dach-koronÄ™ ze szczytu budowli. Wybucha pożar. Widzimy dwie postacie,  które wypadÅ‚y, a może uciekajÄ…c przed ogniem samodzielnie wyskoczyÅ‚y z okna i lecÄ… w dół. Nie wiemy, czy rozstrzaskajÄ… siÄ™ o ziemiÄ™, czy może uratujÄ… ich jakieÅ› litoÅ›ciwe i miÄ™kkie krzaki.

Opowieść o wieży Babel jest obecna w zestawie archetypów zwiÄ…zanych z tÄ… kartÄ…. Wszyscy znamy historiÄ™  o wielkim przedsiÄ™wziÄ™ciu, które przetrwaÅ‚o w opowieÅ›ciach jako symbol pomieszania, nieporozumieÅ„, zamÄ™tu i wreszcie klÄ™ski wynikajÄ…cej z Å‚amania boskich praw. 

W jÄ™zyku hebrajskim balal, bll oznacza pomieszanie, zmieszanie i zamÄ™t, a w akadyjskim Babilu to brama Boga. Archeolodzy uważajÄ…, że historia zawarta w Biblii odnosi siÄ™ do zigguratu Etemenanki  (É.TEMEN.AN.KI), znanego jako Fundament nieba i ziemi, który znajdowaÅ‚ siÄ™ w starożytnym Babilonie. Wedle chronologii biblijnej to podczas jej budowy, czyli na 2200 p.n.e. zostaÅ‚y pomieszane jÄ™zyki.  ByÅ‚a to siedmiostopniowa Å›wiÄ…tynia Marduka (AMAR.UTU, Byczka SÅ‚oÅ„ca, boga zwiÄ…zanego z planetÄ… Jowisz) z cegieÅ‚ pokrytych błękitnÄ… glazurÄ….

Dla Å»ydów, przebywajÄ…cych wtedy w niewoli babiloÅ„skiej ogromna Å›wiÄ…tynia, jakÄ… byli zmuszeni budować w pocie czoÅ‚a musiaÅ‚a zaiste wydawać siÄ™ diabelskim zamysÅ‚em. Podobnie czuÅ‚o siÄ™ wielu Polaków, którzy po II Wojnie Åšwiatowej zostali wprzÄ™gniÄ™ci do budowy  Å›wietlanej socjalistcznej przyszÅ‚oÅ›ci pod czujnym okiem ZSRR. Aż do OkrÄ…gÅ‚ego StoÅ‚u wydawaÅ‚o siÄ™, że jakakolwiek zmiana jest niemożliwa. A jednak caÅ‚y system Bloku Wschodniego, kiedy przyszedÅ‚ wÅ‚asciwy moment,  runaÅ‚ równie Å‚atwo, jak domek z kart.

Wieża symbolizuje faÅ‚szywe systemy duchowe.  Chodzi nie tylko o sprawy religijne, ale o wszelkie ideaÅ‚y, a potem ideologie, które sÅ‚użą opanowaniu  ludzi po to, by pracowali na rzecz struktury, za którÄ… nie stojÄ… wartoÅ›ci, a jedynie czyjÅ› interesy, pycha,  żądza wÅ‚adzy etc.

PamiÄ™tajmy, że karta poprzedzajÄ…ca Wieżę to DiabeÅ‚, a po niej nastÄ™puje Gwiazda. Symbolika DiabÅ‚a w Tarocie jest zwiÄ…zana z uwiedzeniem i uwiÄ…zaniem do czegoÅ›, co na poczÄ…tku nad wyraz przekonujÄ…co udaje dobro, wyzwolenie, oÅ›wiecenie i wszystko to, czego osoba wodzona na pokuszenie szuka, pragnie i potrzebuje. Wieża nastÄ™pujÄ…ca po Diable to finaÅ‚ tej historii.  Przejawia siÄ™ ona w postaci spektakularnych wydarzeÅ„, które pokazujÄ…, że Å›wiÄ…tynia budowana bez Boga, przedsiewziÄ™cie realizowane nie dla oficjalnie gÅ‚oszonych szczytnych idei, a dla niejawnych, maÅ‚ych i w gruncie rzeczy żenujÄ…co niskich celów prowadzi nieuchronnie do upadku na wielkÄ… skalÄ™.

Przy pojawieniu się Wieży w rozkładzie kart jest oczywiste, że sytuacja, która zdaje się być bardzo trwała i nie do ruszenia, skończy się nagle, nieprzyjemnie, ale za to nieodwołalnie, bez możliwości powrotu do tego, co było wcześniej.

Wieża, Tarot Marsylski FournierBez względu na to, jak sprytny jest Diabeł, prędzej czy później Bóg spuszcza z nieba na tego typu zafałszowane nieczystymi zamiarami budowle grom, który, kolokwialnie rzecz ujmując, rozpieprza wszystko w drobny mak. Bez względu na to, jak bardzo wrafinowana była wcześniejsza struktura, nie zostaje z niej kamień na kamieniu. I bardzo dobrze, ponieważ najgorszym rodzajem kłamstw są półprawdy. Wspaniałe formy bez treści uwiodły nieraz pojedyńczych ludzi, społeczności i całe narody.

 Wielu z nas na pewno doÅ›wiadczyÅ‚o sytuacji,w  której los zdmuchnÄ…Å‚ jak małą Å›wieczkÄ™  dotychczasowe życie - mogÅ‚y to być osiÄ…gniÄ™cia, praca, majÄ…tek, zwiÄ…zek, przyjaciele, rodzina, Å›rodowisko i tak dalej. ZdmuchnÄ…Å‚ -  i kiedy siÄ™ na to patrzy z pewnej perspektywy czasowej - staÅ‚o siÄ™ to z pewnym udziaÅ‚em głównego zainteresowanego.

Nikt nie chce cierpieć, tracąc w gwałtowny sposób to, co ważne, jednak jakże często te straty są wynikiem przymykania oka na nieczyste zagrania środowiska czy ludzi, na jakich nam zależy. To nie są wielkie rzeczy, jednak kiedy każdy kradnie po jednej cegiełce z fundamentów, albo udaje, że nie widzi, jak robią to inni...

Efekt jest taki, że kiedy w wieżę trafia boski piorun, imponujÄ…ca budowla rozpada siÄ™ zaskakujÄ…co szybko, zrównujÄ…c z ziemiÄ… ukÅ‚ady i powiÄ…zania, które wydawaÅ‚y siÄ™ nie do ruszenia. Straty sÄ… oczywiÅ›cie ogromne. Niektórzy utykajÄ… na lata w gruzach, inni sÄ… caÅ‚kowicie zmiażdżeni, jeszcze inni przeżywajÄ…, ale nie w jednym kawaÅ‚ku. NiewÄ…tpliwie wiÄ™kszość ludzi ma kaca moralnego, że braÅ‚a udziaÅ‚ w czymÅ› niechlubnym, a nawet potwornym, zaÅ› jedyna rzecz, jakÄ… majÄ… na swoje usprawiedliwienie to np. że tylko wykonywali polecenia, rozkazy, że chcieli zachować swojÄ… pozycjÄ™ spoÅ‚ecznÄ…, że postÄ™powali tak jak inni. 

 Co można zrobić przy Wieży? Po pierwsze odpuÅ›cić sobie, nie ratować i nie walczyć o coÅ›, co już nie ma racji bytu - i być może nigdy jej nie miaÅ‚o. JeÅ›li ktoÅ› zaproponowaÅ‚ nam wspólnie urzÄ…dzony piknik, a potem przyniósÅ‚ na niego kanapki z robakami i nas tym czÄ™stuje, wyjadajÄ…c jednoczeÅ›nie nasze nowalijki, to nie ma sensu miÅ‚o siÄ™ uÅ›miechać i udawać przed innymi, że wszystko jest w porzÄ…dku, żeby nikt nie zauważyÅ‚ tej deprymujacej sytuacji. 

Po drugie, jeÅ›li już weszliÅ›my do Wieży, a nawet przyÅ‚ożylismy rÄ™kÄ™ do jej budowy - to przy pierwszych objawach rozkÅ‚adu trzeba po prostu jÄ… jak najszybciej opuÅ›cić. I nie zwracać uwagi na zÅ‚ote obrusy, bogato zdobione oÅ‚tarze, skrzynie peÅ‚ne bÅ‚yskotek i prestiżowe  korony, ponieważ owe skarby, jeÅ›li nie zdążymy zbiec z góry, nie uratujÄ… nam życia, kiedy jedynÄ… możliwoÅ›ciÄ… pozostanie skok z okna.

Trzecie rozwiązanie jest tak hardcorowe, że nie będę go zamieszczać w tym miejscu. Ważne, że jest etyczne i działa :)

Każdy kryzys, nawet jeśli wychodzimy z niego pofragmentowani, niesie ze sobą szansę na rozwój i wzrastanie. Dzięki wstrząsowi, jaki niesie Wieża, a także utracie tego, co zaczęło gnić od środka, mamy potem możliwość stworzyć coś zupełnie innego. Niekoniecznie będzie to tak spektakularne, ale za to dobre i zgodne z naszym osobistym przeznaczeniem, o którym mówi następna karta, Gwiazda.


26-27 marca 2009
Józefina Jagodzińska

 




Drukuj
na górÄ™ strony ˆˆ
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega, Poszukiwane frazy
Alchemia, astrologia, astrolog, astropsychologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, poszukiwane, horoskop indywidualny, horoskop partnerski, horoskop miłosny, wróżka Warszawa, horoskop zdrowotny, znaki zodiaku, Tarot, astrologia, astrolog, ezoteryka, psychotronika, parapsychologia, rozwój duchowy, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, wiedza tajemna, Tarot, Huna, magia, uzdrawianie, uzdrowiciel, uzdrowicielka, kurs, kursy, warsztat, warsztaty, Warszawa